Co zwiedzać w Sewilli? Część druga

W końcu nadszedł czas na część numer dwa!

Prawie rok temu, a dokładnie 31 stycznia 2015 r. zamieściłam wpis z miejscami, które warto zobaczyć w Sewilli – http://bit.ly/co_zwiedzać_w_sewillI. Nadszedł czas na część drugą:)

CASA DE PILATOS – pałac andaluzyjski, który jest siedzibą rodziny Medinaceli. Jednej z ważniejszych rodzin arystokratycznych noszących tytuł książąt i księżnych w Hiszpanii. Jest cudnym przykładem połączenia stylu mudéjar z włoskim renesansem. Fani azulejos, czyli ceramicznych płytek poczują się tutaj jak w raju. W budynku znajduje się pierwsza stacja drogi krzyżowej Chrystusa, której celebrowanie sięga początku XVI w. – stąd nazwa pałacu „Dom Piłata”. Ponadto często stanowił scenerię hollywoodzkich produkcji, np. nagrodzonego 7 Oscarami „Lawrence’a z Arabii” z 1962 r. Jeśli pojawicie się tam w środę między 15 a 19 to wejdziecie bezpłatnie:)

TORRE DEL ORO – „złota wieża” położona nad rzeką Guadalquivir. Zbudowana w XIII w. swoją nazwę zawdzięcza specjalnemu połączeniu zaprawy wapiennej z sianem, która dawała złotawy połysk. W średniowieczu było tutaj więzienie, ale wieża służyła też do obserwowania okolicy i ostrzegania mieszkańców o potencjalnym niebezpieczeństwie. Obecnie jest siedzibą Muzeum Morskiego, które oferuje wstęp wolny w poniedziałki. Polecam szczególnie pasjonatom, bo mimo tego, że zawsze lubiłam zaczytywać się w historiach o odkryciach geograficznych to makiety statków i archiwalne mapy nie powaliły mnie na kolana:) Aczkolwiek sama wieża prezentuje się pięknie i jest jednym z symboli turystycznych miasta.

DSC07283

MURALLAS DE SEVILLA – to mury miejskie otaczające stare miasto Sewilli od czasów rzymskich. Przetrwały do XIX w., kiedy to większość została wyburzona. Z osiemnastu bram pozostały do dzisiaj tylko cztery. Najlepiej zachowane fragmenty znajdują się na północy starego miasta w dzielnicy Macarena i części południowej wokół Alkazaru. Warto wybrać się na spacer wzdłuż murów wieczorem kiedy są oświetlone i podejść na Callejón del Agua – jedną z najbardziej klimatycznych uliczek dzielnicy żydowskiej.

EL METROPOL PARASOL – obiekt zwany również potocznie Las Setas, czyli po prostu….grzybami:) To jedna z dziwniejszych konstrukcji jakie w życiu widziałam. Jest stosunkowa nowa, bo ukończona zaledwie w 2011 r. Od początku budziła wiele kontrowersji i nie wszyscy mieszkańcy się do niej przyzwyczaili. To drewniano-betonowa konstrukcja na Plaza de la Encarnacion. Na parterze wokół konstrukcji jest cała masa knajpek, a wieczorami ciężko znaleźć wolny stolik. Po górnej, drewnianej części można spacerować i funkcjonuje ona jako ciekawy punkt widokowy. Warto też zjechać na poziom -1, gdzie znajduje się ANTIQUARIUM. To muzeum archeologiczne, prezentujące pozostałości miasta z okresu rzymskiego i muzułmańskiego państwa Al-Andalus.

El CENTRO CERAMICA TRIANA – to jedno z najnowszych (otwarte w 2014 r.) muzeów w Sewilli. Jego celem jest promowanie i popularyzacja tradycji garncarskich w mieście. Wpisuje się w plany miasta, które chce promować Trianę jako coś więcej niż tylko miejsce narodzin wybitnych artystów muzyki flamenco. Centrum zostało otwarte w miejscu istnienia autentycznego zakładu garncarskiego z 1870 r., więc dużo elementów tj. studnie, miejsca przechowywania barwników pochodzi z czasów działania zakładu! Wystawa jest bardzo interaktywna i osobom, które nie lubią tłumów polecam to miejsce baaardzo mocno:) Poza tym przy wejściu do muzeum jest sklepik z wyrobami ceramicznymi, gdzie można kupić oryginalne i piękne pamiątki za rozsądne ceny.

A ponadto oczywiście milion pięknych kościołów i arcywąskich uliczek, które potrafią przyprawić o atak klaustrofobii!:)

Sewilla ma w sobie tyle uroku i opcji spędzenia czasu wolnego, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!:)

Reklamy