Barrio de Santa Cruz

Dwadzieścia dwa e-maile to chyba nie dużo, prawda? Dokładnie tyle zapytań wysłałam odnośnie tego czy ktoś mnie chce w swoim muzeum/instytucji kulturalnej na praktyki w ramach Erasmusa. Twierdząco odpowiedziano mi tylko z jednego miejsca – El Centro de Interpretación de la Judería de Sevilla. To małe, powstałe z prywatnej inicjatywy muzeum pokazujące historię, kulturę i życie ludności żydowskiej w Sewilli i Andaluzji od momentu ich przybycia w starożytności aż do wygnania w 1492 r.  Na początku byłam trochę skołowana, bo nie miałam pojęcia co tam będę robić, ale koniec końców okazało się, że….nie za dużo:D Głównie pomagałam im w wyszukiwaniu podobnych instytucji na świecie i kontaktowanie się  z nimi. Oprócz tego udzielałam też informacji turystom robiąc dla nich krótkie wprowadzenia przed rozpoczęciem zwiedzania po angielsku.  

Turystyczny numer jeden

Muzeum jest położone w  niesamowicie uroczej dzielnicy Sewilli – Barrio de Santa Cruz. Razem z sąsiednim Barrio de San Bartolomé tworzyły kiedyś dzielnicę żydowską. Santa Cruz znajduje się dosłownie obok Katedry i Real Alcázar, co sprawia, że jest łatwo osiągalna dla turystów. W ciągu dnia jest potwornie zatłoczona, milion ludzi próbuje zrobić jednocześnie zdjęcia tym samym obiektom, zjeść tapasy i kupić pamiątki. Wieczorem pustoszeje i dzięki temu nabiera zupełnie innych kolorów. Charakterystyczne dla dzielnicy są baaardzo wąskie uliczki, w których jest zawsze trochę chłodniej niż na spalonych słońcem placach, okwiecone patia, sklepy z pamiątkami, muzycy flamenco często grający na ulicach dla przyjemności i zarobku, a przede wszystkich piękne domy z mozaikami tworzonymi z płytek ceramicznych.

DSC07837..2

Ważniejsze miejsca

  • Plaza de los Venerables – przy, którym obecnie znajduje się Centro Velázquez,
  • Plaza de Santa Cruz, od której wzięła się nazwa dzielnicy. Pod koniec XIV w. wzniesiono tutaj Kościół Świętego Krzyża (Iglesia de Santa Cruz) w miejscu dawnej synagogi,
  • Plaza de las Cruces – miejsce, w którym w czerwcu 1391 r. doszło do tragedii. Chrześcijanie zaatakowali wówczas Barrio de Santa Cruz i wybili połowę ludności żydowskiej zamieszkującej dzielnicę.

O historii słów kilka

Sama historia obecności Żydów w Sewilli jest bardzo ciekawa, ale zbyt długa, żeby ją tu przytaczać. Warto tylko powiedzieć, że społeczność żydowska tego miasta należała do najstarszych w Hiszpanii. Były momenty, kiedy była silnie prześladowana i dyskryminowana. Na szczęście były też momenty jej dużego rozwoju i samodzielności; posiadania własnych szkół medycznych, znanych filozofów i artystów oraz sędziów za czasów panowania arabskiego. Muzułmanie okazywali Żydom szacunek, ponieważ obok chrześcijan Koran określa ich jako ‚Ludy Księgi” i z racji wiary w jednego boga nie byli uważani za pogan. Po wypędzeniu w XIII w. muzułmanów z Hiszpanii niechęć katolików do ludności żydowskiej narastała – Żydzi byli oskarżani o całe zło jakie się działo w mieście m. in. o zatruwanie wody w studniach i profanację hostii. Apogeum nienawiści do Żydów nastąpiło w 1483 r. kiedy to zostali wygnani z Andaluzji, a zaledwie kilka lat później – w 1492 r. z Hiszpanii przez Królów Katolickich. Obecnie w Sewilli mieszka około 90 osób pochodzenia żydowskiego, a w średniowieczu żyło tu około 500 rodzin żydowskich.

Po Barrio de Santa Cruz trzeba pospacerować kilka razy, zagubić się  w tych małych uliczkach, bo wystarczy odejść trzy kroki od zaludnionego placu, żeby pozbyć się turystów wokół siebie;) Zachęcam też wszystkich do wizyty w muzeum, bo choć jest malutkie to codziennie organizuje wycieczki po Barrio de Santa Cruz z przewodnikiem. Sama brałam w nich udział kilka razy, więc mogę szczerze polecić!

 

Reklamy